• Főoldal
  • Könyv
  • Színház
  • Személyes
    • Élményeim
    • Gondolataim
  • Tippek

Follow us

edafleur
Az elmúlt öt hónapban - finoman fogalmazva - kicsit eltűntem a térképről. Felsorolhatnék számtalan csodás indokot, hogy miért is, de egész egyszerűen csak ennyit mondok: végzős voltam. Aki már járt ebben a cipőben, az tökéletesen átérezheti e páratlan léthelyzetet; aki még előtte áll, nos, annak azt javaslom, csak érettségi után olvassa el ezt a bejegyzést, amennyiben nem akar instant szívrohamot... Jó, elismerem, ez kissé túlzás.
Amikor elkezdtem a gimit, mindenki azt mondta, hogy bár néha húzós lesz, mégis kamaszkorom legszebb időszakaként fogom megőrizni az emlékeimben ezt az öt évet. Az első évben még új kaland kezdeteként fogtam fel az új helyzetet. A második, harmadik évben kemény hajtottak minket, ahogy minden tanévben, mégis a kollektív iskolaundoritisz és lázadás érzése maradt meg leginkább, ezt azonban még próbáltuk leplezni. Tavaly ez a tenniakarás már lohadt, így a közös délutáni hülyüléseknek nagyobb figyelmet szenteltünk, mint a tankönyveknek - mindezt nyíltan felvállalva. Azonban idén a maratoni tanulások, ruhapróbák és vizsgatételek között lassan elkezdtem felfogni, mit is mondtak nekem anno öt éve.


Tanulás szempontjából

elég megterhelő volt az év, és a java még csak most következik. Kidolgozandó tételek, témazárók, röpdolgozatok, próbaérettségi, felelések, beadandók, érettségi... Vagyis az egész napos tanulás, pótlás, érettségi tételek magolása volt a munka és a szabadidős tevékenység egyaránt.
Elfáradtam. Nem akarom sajnáltatni magam, szimplán csak elfáradtam. Egy idő után azt vettem észre, hogy amint hazaestem (valamikor öt óra körül), ettem és bedőltem az ágyba, majd aludtam reggelig. Kicsit olyan volt, mint egy spirál, aminek a középpontjában egy energiavámpír csücsült, és folyamatosan csapolta a tartalékaimat. Azonban már látszik a rögös út vége - hogy költőien fogalmazzak. Már csak egy emelt (francia) és három középszintű szóbeli (magyar, történelem, társadalomismeret) van hátra, utána végre fellélegezhetek.

Érzelmileg

Amilyen megterhelő volt fizikailag és mentálisan az utolsó év, olyan komoly kihívás volt érzelmi szempontból is. Időnként, amikor pár másodpercig tisztán láttam, hogy mennyire elmaradtam a sulis teendőimmel, egy ideges és ijedt tüskegombóccá váltam, ezzel nemcsak a saját életemet, de a körülöttem élőkét is eléggé megnehezítettem. Stresszeltem, pánikoltam, sírtam, aztán elengedtem a dolgokat, és csak nevettem a szerencsétlen helyzeten. Ez a két lélekállapot váltotta egymást az elmúlt pár hónapban, de büszkén jelentem, nem kaptam pszichiátriai beutalót.


Az elsők

Minden gimis évnek megvolt a maga varázslatos "elsője". Első külföldi út, első osztályprojekt, első diáknap stb. Nem gondoltam volna, vagyis inkább nem gondoltam bele, hogy négy év után még mutathat nekem újat a gimi. És mégis.
A legtöbb tanár sokkal közvetlenebb lett a korábbi évekhez képest. Többet érdeklődtek az ügyes-bajos dolgaink iránt: hogyan haladunk a felkészüléssel, tudunk-e eleget pihenni, vagy kiválasztottuk-e már életünk hivatását. Olyan tanárokkal folytattam őszinte és kevésbé formális beszélgetéseket, akik azelőtt talán órán kívül rám se néztek. Mindezt csupán azért, mert végzős voltam.
Első nagyszabású iskolai események. Igen, a szalagavató. Csodálatos volt. Minden másodpercét élveztem, és szomorú vagyok, hogy ilyen gyorsan véget ért. Több hónapos munkát fektettünk abba, hogy tökéletesen menjen minden. Október elejétől kezdve minden kedden nulladik órában táncpróbánk volt, emellett ruhapróbára jártunk, kerestük a hozzá passzoló kiegészítőket, meghívókat küldtünk... Bár akkor csak plusz stressznek éreztem, most mosolyogva gondolok vissza ezekre a pillanatokra.
Május elején újra besűrűsödtek az események. Két éjszakán keresztül jártuk a várost és a környező településeket szerenádozva, részt vettünk a ballagáson... Számomra csupa első és felejthetetlen pillanat.

És az utolsók

Ahogy voltak elsők, voltak utolsók is, és bizton állíthatom, ezekből még tételnél is több jutott erre az évre. Szeptemberben az első tanítási napon megjegyezte egyik évfolyamtársam, hogy mostmár mindenből csak utolsó jut nekünk, és igaza volt. Utolsó első nap, utolsó osztálykarácsony, diáknap, talán utolsó közös szilveszter, szülinapok, utolsó témazárók, utolsó jegyek, utolsó dolgozathalasztás és sopánkodás. Ez talán kicsit szentimentálisan csenghet, de az nem feltétlenül rossz, hogy ez a tény már év elején tudatosult bennünk. Ha tudjuk, hogy egy kellemes időszak végén már az "utolsókat rúgjuk", akkor felértékelődnek ezek a pillanatok. Többet vagyunk együtt, jobban jelen vagyunk, több figyelmet fordítunk a másikra, hogy később tisztán emlékezzünk ezekre a percekre.


Én elképesztően hálás vagyok az osztálytársaimnak, barátaimnak, hogy ilyen izgalmassá és felejthetetlenné tették a gimis éveimet. Igaz, voltak veszekedések, sírások és csalódások - ahogy egy rendes amerikai tinifilmben -, de mindig túllendültünk (legalábbis igyekeztünk), és emellett sokat nevettünk, táncoltunk, szervezkedtünk, kirándultunk, buliztunk, zuhogó hóban kétméteres hóembert építettünk, időnként együtt utáltuk és szerettük az egész sulit. De ez ígyis van rendjén.
Ha jellemeznem kéne magam, azt mondanám, hogy inkább a szavak, mintsem a tettek embere vagyok. Ha kell, én órákon keresztül ülök egy lap felett vagy a gép előtt, és tervezgetek. Csodálatos táblázatokat szerkesztek, mindent tökéletesen végiggondolok egészen az ötlet kipattanásától a halálomig, de valahogy ez a folyamat megakad a kivitelezésnél. Természetesen mindig hibátlan indokot találok arra, hogy miért nem viszem mindezt véghez. Nincs időm a suli mellett. Túl álmos vagyok. Ez nem egy kreatív pillanat. Ha csak holnap megyek el futni, nem omlik össze a világ. És a többi, és a többi.

Nos, idén úgy döntöttem - pontosabban tavaly november vége felé -, hogy a 2019-es év más lesz. Egyrészt talán azért, mert az életem gyökeresen megváltozik, amint leérettségizem és eldől, hogy melyik egyetemre vesznek fel. Másrészt, nem akarom tovább élni ezt a halogató életet. Imádom azt az érzést, melyet egy produktív nap végén érzek. Ezért született meg ez a bejegyzés. Afféle iránytűként, hogy merre haladjak azért, hogy 2019. december 31-én azzal az elégedett érzéssel feküdjek le, hogy egy teljes, produktív és boldog évet tudhatok magam mögött.


érettségi & egyetem

Talán banálisan hangzik, de idén az az elsődleges célom, hogy jó eredménnyel leérettségizzek, és bejussak egy egyetemre. Napjainkban az egész normális, sőt szinte evidens dolog, hogy gimnázium után az ember továbbtanul valamilyen egyetemen, hogy legyen egy (vagy akár több) diplomája, amivel minden különösebb gond nélkül el tud helyezkedni és boldogan élni, míg vége nincs a dalnak. Egészen tavaly szeptemberig én is úgy gondoltam, hogy ez az élet rendje: gimi, érettségi, egyetem, diploma, munka, család stb. Azonban most, hogy már csak három hónap választ el az érettségitől, még kevesebb a jelentkezéstől, finoman szólva kezdek rettegni kicsit. Egyelőre úgy tornyosul felém ennek a vizsgának a súlya és gondolata, hogy fogalmam sincs, mikét fogok túljutni rajta. Mindenesetre, nagyon nincs más választásom, mint tanulni és nekifutni.


rendszeres blogolás

Az előttem álló akadályok ellenére idén a második legfontosabb célom, hogy rendszeresen blogoljak. Az igazat megvallva, ezt minden évben megfogadom, de valahogy mindig megszegem ezt a magamnak tett ígéretet. Vagy nincs elég időm, vagy kedvem, vagy kitartásom, igazából lényegtelen. Az eredmény folyton ugyanaz: nem blogolok. Pedig ez az egyetlen biztos tervem a jövőre: az írás. Nem tudom, hogy hol, kivel, kinek és meddig. Azt viszont tudom, hogy ezt szeretem és akarom csinálni. Éppen ezért kellene összeszedni magam, és komolyan belevágni a blogolásba.


rendszerezettség

Igen, a másik sarkalatos pont. Viszonylag maximalista embernek tartom magam: szeretem átlátni a káoszt (vagyis az életem), ezért határidőnapló nélkül igen nehéz a túlélés. Viszont időnként abba a hibába esek, hogy ha nincs kéznél a naplóm, akkor vagy túl lusta vagyok később felírni az infót, vagy szimplán elfelejtem, így egy idő után összecsapnak a fejem felett a hullámok.
Ezért elhatároztam, hogy ezentúl a táskám kötelező kelléke lesz a határidőnapló is. Mindig kéznél, nehogy újra elkövessem a régi hibát.



100 könyv

A bűvös száz. Még sosem sikerült egy év alatt elolvasni ennyi könyvet, ezért idén ezt is bevettem a sorba. Az utóbbi időben nézegettem kihívásokat, hátha egy lista jobban motivál a cél elérésében, de egyik sem fogott meg igazán, és rájöttem, hogy inkább stresszelne, mint ösztönözne a tudat, hogy azt a maradék hatvannyolc könyvet el kell olvasnom 2019. december 31. 23 óra 59 percig. Sokkal élvezhetőbb és nyugisabb, ha csak sodródom az árral, és egyszerűen elolvasom azt, ami szembe jön velem és elsőre felkelti az érdeklődésem.


fejleszteni a kitartásomon

Ahhoz, hogy a 2019-es bakancslistámon szereplő minden sor elejére pipát tehessek, kétség kívül kitartás kell. Márpedig nekem ez az egyik legrosszabb tulajdonságom; irtó könnyen és gyorsan feladok egy dolgot, elengedek egy esetleges problémát ahelyett, hogy dolgoznék rajta és megoldanám. Teljesen tisztában vagyok ezzel, változtatni mégsem olyan könnyű. De ha már egyszer belevágok egy ilyen komolyabb lista kipipálásába, akkor ez sem maradhat le róla.



feszegetni a határaimat

Ez a pont elég nagy közhelynek tűnhet, de azok, akik ismernek, valószínűleg bátorítóan bólogatnának az ötlet hallatán. Ha valaki egyszer szeretne látni egy élő és lélegző könyvmolyt, aki csak ünnepekkor jön elő a kuckójából, az írjon nyugodtan. Nagyon ritkán lépek ki a komfortzónámból, aminek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Pár nappal ezelőtt azonban rádöbbentem, hogy ebben az évben gyökeres változás lesz az életemben, ami nemcsak arra kényszerít majd, hogy kilépjek egy kicsit a komfortzónámból, hanem arra, hogy olyan messze fussak tőle, amennyire csak lehet. Éppen ezért kell szakítanom a félős, zárkózottabb énemmel és feszegetni kicsit a saját határaimat, nehogy váratlanul érjen egy ilyen nagy változás.


elégedettség

Az előbb említett hat pont mind szép és jó. A határozott tervek értelmet adnak az ember életének, egy célt, amiért érdemes nap, mint nap megdolgozni. Sokszor mégis elfeledkezünk arról, hogy az út sokkal fontosabb és élvezetesebb, mint az az egy rövidke kis pillanat, amikor elérjük a kitűzött célt. Igen, tudom, klisé. Azt mégis be kell látnunk, hogy igaz. Éppen ezért biggyesztettem oda a bakancslistám végére a megjegyzést, hogy a nagy céltudatosság és törtetés ne vonja el a figyelmem azokról az apró örömökről, melyek a célhoz vezető úton várnak rám.

Ti készítettetek idén bakancslistát?
Újabb bejegyzések Főoldal

Rólam

Ez az én kis saját világom, ahol a gondolataimról, élményeimről és a számomra érdekes, hasznos dolgokról írok. Egy kis sarok, ahová visszavonulok, szeretettel várlak téged is!

Kövess itt is

Üzemeltető: Blogger.

Rendszeres olvasók

hangulattábla

Archívum

  • ►  2020 (2)
    • ►  február (2)
  • ▼  2019 (2)
    • ▼  június (1)
      • Ilyen volt a végzős év
    • ►  január (1)
      • Éviránytű | Célok 2019-re

Címkék

  • könyvek 2
  • személyes 2
  • 2020 1
  • gondolataim 1
  • könyvajánló 1
  • tél 1
  • élményeim 1

goodreads

2020 Reading Challenge

2020 Reading Challenge
Eda has read 0 books toward their goal of 50 books.
hide
0 of 50 (0%)
view books

Ezt olvasom

Copyright © 2015 edafleur. Designed by OddThemes